Հայտնի են «DigiCode 2022» ծրագրավորման մրցույթի եզրափակչի հաղթողները

0

Այս տարի Դիջիկոդ մրցույթն իրականացվել է մարզային և հանրապետական փուլերով։ Մարզային փուլն անցկացվել է ՀՀ հինգ քաղաքներում՝ Գյումրիում, Վանաձորում, Իջևանում, Գորիսում և Երևանում։ Մասնակցության հայտ են ներկայացրել 942 թիմ (1000-ից ավել աշակերտ) ՀՀ բոլոր մարզերի, այդ թվում՝ Արցախի, Ջավախքի ընդհանուր թվով 400 դպրոցներից։ Եզրափակիչ փուլում իրենց աշխատանքները ներկայացրել են 60 թիմեր (72 աշակերտ)։

Մասնակիցները մրցել են 10-13 տարեկան և 13 տարեկանից բարձր տարիքային խմբերով՝ «Վիրտուալ աշխատանոցներ` STEM առարկաների թեմաներով», «Համակարգչային խաղեր», «Լավագույն ալգորիթմական լուծում» Կրիայ ծրագրով օլիմպիադա և «Սարքերի ինտեգրում» անվանակարգերում։ Մրցույթում ներկայացված աշխատանքներն իրականացվել են Աղուէս (Scratch), Կրիայ (KTurtle) ծրագրերով և Python ծրագրավորման լեզվով։

Մարզային փուլը հաղթահարած բոլոր մասնակիցները ստացան հատուկ մրցանակ՝ տեխնոլոգիական և կրթական շրջայցերի տեսքով, իսկ հանրապետական ամեն անվանակարգում հաղթող ճանաչված թիմերը ստացան շնորհակալագրեր ԿԳՄՍ նախարարության և մրցույթի կազմակերպիչների կողմից, ինչպես նաև «Արմաթ» տեխնոլոգիական ճամբարի, տեխնոլոգիական ոլորտի դասընթացների,շրջայցերի ուղեգրեր և դրամական պարգևներ։

Դիջիկոդ Շիրակ

Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) VXsoft ընկերության հովանավորչությամբ և Շիրակի մարզպետարանի աջակցությամբ նախաձեռնել է «ԴԻՋԻԿՈԴ» կիրառական ծրագրավորման պատանեկան մրցույթի մարզային փուլի անցկացումը Շիրակի մարզի Գյումրու տեխնոլոգիական կենտրոնում։
Մրցույթին ներկայացված է եղել 135 հայտ, որոնցից 62 մասնակից անցել է եզրափակիչ փուլ։

9 անվանակարգերում հաղթողներ ճանաչվեցին՝

  • «Վիրտուալ լաբորատորիա»՝ Նինա Հովհաննիսյան (Նոր Կյանքի միջնակարհ դպրոց, մինչև 13 տ.),
  • «Վիրտուալ լաբորատորիա»՝ Յուրա Մնացականյան (Ձորակապի միջնակարգ դպրոց, 13 տ. բարձր),
  • «Համակարգչային խաղեր»՝ Հասմիկ Խաչատրյան և Մարինա Սարգսյան (Սպանդարյանի միջնակարգ դպրոց, մինչև 13 տ.),
  • «Համակարգչային խաղեր»՝ Նարեկ Մարտիրոսյան (Գյումրու թիվ 6 հիմնական դպրոց, մինչև 13 տ.) / Խրախուսում,
  • «Համակարգչային խաղեր»՝ Զորիկ Մուրադյան և Մերուժան Մուրադյան (Թավշուտի միջնակարգ դպրոց, 13 տ. բարձր),
  • «Python ծրագրով սարքերի ինտեգրում»՝ Հարություն Ասատրյան և Լևոն Մսրյան (Գյումրու «Ընտանիք» կենտրոն),
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Սրապ Գևորգյան (Գյումրու թիվ 20 հիմնական դպրոց, 10-12 տ․)
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Նարեկ Աբրահամյան (Արթիկի թիվ 5 հիմնական դպրոց, 13-15 տ․)
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Հակոբ Այվազյան, (Գյումրու թիվ 6 հիմնական դպրոց, 13-15 տ․) / Խրախուսում
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Արթուր Ֆռանգյան (Արթիկի թիվ 1 հիմնական դպրոց, 16-18 տ․)

 

Դիջիկոդ Լոռի

Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ) VXsoft ընկերության հովանավորչությամբ և Լոռու մարզպետարանի աջակցությամբ նախաձեռնել է «ԴԻՋԻԿՈԴ» կիրառական ծրագրավորման պատանեկան մրցույթի մարզային փուլի անցկացումը Լոռու մարզի Վանաձորի տեխնոլոգիական կենտրոնում։
Մրցույթին ներկայացված է եղել 223 հայտ, որոնցից 74 մասնակից անցել է եզրափակիչ փուլ։

9 անվանակարգերում հաղթողներ ճանաչվեցին՝

  • «Վիրտուալ լաբորատորիա»՝ Հայկուհի Գրիգորյան, (Վանաձորի թիվ 21 հիմնական դպրոց, մինչև 13 տ.)
  • «Վիրտուալ լաբորատորիա»՝ Հովիկ Մարտիրոսյան , (Վանաձորի թիվ 2 հիմնական դպրոց, 13 տ. բարձր)
  • «Համակարգչային խաղեր»՝ Բարոյան Մերուժան, (Վանաձորի թիվ 2 հիմնական դպրոց, մինչև 13 տ.)
  • «Համակարգչային խաղեր»՝ Արթուր Ղազարյան, (Վանաձորի թիվ 24 միջնակարգ դպրոց, 13 տ. բարձր)
  • «Համակարգչային խաղեր»՝ Ռոբերտ Դոխոյան, Վահագն Այվազյան, (Վանաձորի թիվ 5 ավագ դպրոց, մինչև 13 տ.) / Խրախուսում
  • «Համակարգչային խաղեր»՝ Սիմոն Նորեկյան, Էրիկ Շախկյան, (Թեղուտի միջնակարգ դպրոց, 13 տ. բարձր) / Խրախուսում
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Արծվի Մարտիրոսյան, (Վանաձորի թիվ 27 հիմնական դպրոց, 10-12 տ․)
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Լևոն Ձավարյան (Օձունի թիվ 2 միջնակարգ դպրոց, 13-15 տ․)
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Նարեկ Հախինյան (Օձունի թիվ 2 միջնակարգ դպրոց, 16-18 տ․) / Խրախուսում
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Կարեն Աբրահամյան (Սպիտակի թիվ 4 հիմնական դպրոց, 16-18 տ․)
  • «Python ծրագրով սարքերի ինտեգրում»՝ Ավետ Դունամալյան, Հովհաննես Կարապետյան (Շենավանի հիմնական դպրոց, մինչև 13 տ. )
  • «Python ծրագրով սարքերի ինտեգրում»՝ Խաչատուր Կուրղինյան (Սարահարթի մինջնակարգ դպրոց, 13 տ․ բարձր)

 

Դիջիկոդ Հյուսիս

Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ), Երևանի պետական համալսարանի Իջևանի մասնաճյուղի և Գեղարքունիքի մարզի Գավառի համայնքապետարանի աջակցությամբ նախաձեռնել է «ԴԻՋԻԿՈԴ» կիրառական ծրագրավորման պատանեկան մրցույթի մարզային փուլի անցկացումը Տավուշի մարզի Իջևանի պետական համալսարանում։
Մրցույթին Տավուշի մարզից ներկայացված է եղել 56 հայտ, որոնցից 30 մասնակից անցել է եզրափակիչ փուլ։
Գեղարքունիքի մարզից ներկայացված է եղել 117 հայտ, որոնցից 45 մասնակից անցել է եզրափակիչ փուլ։

9 անվանակարգերում հաղթողներ ճանաչվեցին՝

  • «Վիրտուալ լաբորատորիա»՝ Մանե Հարությունյան, Էդուարդ Հարությունյան (Նորատուսի թիվ 1 միջնակարգ դպրոց, մինչև 13 տ.)
  • «Վիրտուալ լաբորատորիա»՝ Նարե Մելիքսեթյան (Իջևանի թիվ 1 հիմնական դպրոց, մինչև 13 տ.) / Խրախուսում
  • «Համակարգչային խաղեր»՝ Մարիա Նգոյան (Դիլիջանի ավագ դպրոց, մինչև 13 տ.)
  • «Համակարգչային խաղեր»՝ Ասլանյան Արմեն (Գեղհովիտի թիվ 1 միջնակարգ դպրոց, 13 տ. բարձր)
  • «Python ծրագրով սարքերի ինտեգրում»՝ Թորգոմ Միսակյան , Ատոմ Հակոբյան (Գանձակի թիվ 1 միջնակարգ դպրոց, 13 տ. բարձր)
  • «Python ծրագրով սարքերի ինտեգրում»՝ Հայկ Բազիկյան, Ռուբեն Գայրանյան (Գավառի ավագ դպրոց, 13 տ. բարձր)
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Ներսիսյան Սերգեյ (Բերդի թիվ 3 հիմնական դպրոց, 10-12 տ․)
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Արամ Ադիլխանյան (Բերդի թիվ 3 հիմնական դպրոց, 10-12 տ․) / Խրախուսում
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Նելլի Կարապետյան (Վարագավանի միջնակարգ դպրոց, 13-15 տ․)
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Էմմա Մանուկյան (Գավառի ավագ դպրոց, 13-15 տ․) / Խրախուսում
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Նունե Ավագյան (Ներքին Կարմիրաղբյուրի միջնակարգ դպրոց, 16-18 տ․)
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Կոլյա Մարգարյան (Ծովագյուղի միջնակարգ դպրոց,16-18 տ․)
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Արամ Եսայան (Վերին Կարմիրաղբյուրի միջնակարգ դպրոց, 16-18 տ․)

 

Դիջիկոդ Հարավ

Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ), Վայոց Ձորի, Սյունիքի մարզպետարանների և Արցախի կառավարության աջակցությամբ նախաձեռնել է «ԴԻՋԻԿՈԴ» կիրառական ծրագրավորման պատանեկան մրցույթի մարզային փուլի անցկացումը Սյունիքի մարզի Գորիսի թիվ 3 հիմնական դպրոցում։
Վայոց Ձորի մարզից ներկայացված է եղել 12 հայտ, որոնցից 6 մասնակից անցել է եզրափակիչ փուլ։
Սյունիքի մարզից ներկայացված է եղել 62 հայտ, որոնցից 39 մասնակից անցել է եզրափակիչ փուլ։
Արցախի մարզից ներկայացված է եղել 11 հայտ, որոնցից 6 մասնակից անցել է եզրափակիչ փուլ։
Ջավախքից ներկայացված է եղել 22 հայտ, որոնցից 10 մասնակից անցել է եզրափակիչ փուլ։

9 անվանակարգերում հաղթողներ ճանաչվեցին՝

  • «Վիրտուալ լաբորատորիա»՝  Արինե Իսրաելյան (Կապանի թիվ 6 հիմնական դպրոց, մինչև 13 տ. )
  • «Վիրտուալ լաբորատորիա»՝ Արտյուշ Ախվերդյան, Սոնա Ախվերդյան (Նինոծմինդայի Արմաթ ինժեներական լաբ, 13 տ. բարձր )
  • «Համակարգչային խաղեր»՝  Դանիել Գևորգյան (Կապանի թիվ 1 հիմնական դպրոց, մինչև 13 տ. )
  • «Համակարգչային խաղեր»՝  Էմին Սիմոնյան (Սիսիանի թիվ 2 հիմնական դպրոց, մինչև 13 տ.)
  • «Համակարգչային խաղեր»՝  Էմին Դավթյան, Վանյա Ավետիսյան (Կապանի թիվ 2 ավագ դպրոց, 13 տ. բարձր)
  • «Python ծրագրով սարքերի ինտեգրում»՝  Սուրեն Փարսյան (Գորիսի թիվ 1 ավագ դպրոց, 13 տ. բարձր)
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Աշոտ Թումանյան (Կապանի թիվ 13 հիմնական դպրոց 10-12 տ․ )
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Միքայել Խաչատրյան (Կոռնիձորի միջնակարգ դպրոց 13-15 տ․ )
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Արշակ Հովհաննիսյան (Մարտակերտի թիվ 1 հիմնական դպրոց 16-18 տ․ ) / Խրախուսում
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Գեորգի Զախարյան (Քաջարանի թիվ 1 միջնակարգ դպրոց 16-18 տ․)

 

Դիջիկոդ Կենտրոնական

Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միությունը (ԱՏՁՄ), Արարատի, Արմավիրի, Արագածոտնի, Կոտայքի մարզպետարանների և Երևանի քաղաքապետարանի աջակցությամբ նախաձեռնել է «ԴԻՋԻԿՈԴ» կիրառական ծրագրավորման պատանեկան մրցույթի մարզային փուլի անցկացումը Երևանի Ֆիզմաթ դպրոցում։
Արարատի մարզից ներկայացված է եղել 36 հայտ, որոնցից 12 մասնակից անցել է եզրափակիչ փուլ։
Արագածոտնի մարզից ներկայացված է եղել 29 հայտ, որոնցից 15 մասնակից անցել է եզրափակիչ փուլ։
Արմավիրի մարզից ներկայացված է եղել 22 հայտ, որոնցից 15 մասնակից անցել է եզրափակիչ փուլ։
Կոտայքի մարզից ներկայացված է եղել 93 հայտ, որոնցից 25 մասնակից անցել է եզրափակիչ փուլ։
Երևանից ներկայացված է եղել 124 հայտ, որոնցից 30 մասնակից անցել է եզրափակիչ փուլ։

9 անվանակարգերում հաղթողներ ճանաչվեցին՝

  • «Վիրտուալ լաբորատորիա»՝ Կարինե Աբգարյան, Միքայել Քանանյան (Աշտարակի թիվ 1 հիմնական դպրոց, մինչև 13 տ.)
  • «Վիրտուալ լաբորատորիա»՝  Մոնիկա Ղլիջյան (Երևանի թիվ 200 հիմնական դպրոց, մինչև 13 տ.) / Խրախուսում
  • «Վիրտուալ լաբորատորիա»՝  Հասմիկ Մարտիրոսյան (Կաթնաղբյուրի միջնակարգ դպրոց, 13 տ. բարձր)
  • «Համակարգչային խաղեր»՝  Ռաֆայել Սարգսյան (Աբովյանի թիվ 7 հիմնական դպրոց, մինչև 13 տ.)
  • «Համակարգչային խաղեր»՝ Արգիշտի Մարգարյան (Երևանի թիվ 56 հիմնական դպրոց, մինչև 13 տ.) / Խրախուսում
  • «Համակարգչային խաղեր»՝ Անուշ Հակոբյան, Գայանե Բաղդասարյան ( Էջմիածնի Ինովացիոն Էթնիկ Մարզային Կենտրոն, 13 տ. բարձր)
  • «Python ծրագրով սարքերի ինտեգրում»՝  Արթուր Մկրտիչյան (Մասիսի թիվ 4 հիմնական դպրոց, մինչև 13 տ.)
  • «Python ծրագրով սարքերի ինտեգրում»՝ Դավիթ Դանիելյան, Արշակ Խաչատրյան (Երևանի թիվ 132 հիմնական դպրոց, 13 տ. բարձր)
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Հովհաննես Մանուկյան (Արտենիի թիվ 2 հիմնական դպրոց, 10-12 տ․) / Խրախուսում
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Ռոբերտ Մանուկյան (Ֆիզմաթ դպրոց, 10-12 տ․)
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Նորայր Ղուկասյան (Աբովյանի թիվ 2 հիմնական դպրոց, 10-12 տ․) / Խրախուսում
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Արշակ Մելքոնյան (Գառնիի թիվ 1 միջնակարգ դպրոց, 13-15 տ․)
  • «Ալգորիթմական լուծում»՝ Մելքոնյան Իրինա (Չարենցավանի թիվ 3 հիմնական դպրոց, 16-18 տ․)

 

Դիջիկոդ Հանրապետական

Ապրիլի 23-ին Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի (ՀԱՀ) Մանուկյան սրահում տեղի ունեցավ DigiCode կիրառական ծրագրավորման պատանեկան ամենամյա մրցույթի հանրապետական փուլը: Մրցույթին մասնակցեց 72 պատանի Հայաստանի բոլոր մարզերից, ներառյալ՝ Արցախից, ինչպես նաև Ջավախքից և Հնդկաստանից։ Ողջույնի խոսքով հանդես եկան ԱՏՁՄ գործադիր տնօրեն Հայկ Չոբանյանը, ՀԱՀ նախագահ Կարին Մարկիդեսը, մրցույթի հովանավոր ընկերությունների ներկայացուցիչներ։
Ժյուրիի կազմում ընդգրկված էին Վահե Ասլոյանը (Ardesk ընկերություն), Արման Պողոսյանը  (Instigate Design ընկերություն), Արման Աթոյանը (X-Tech ընկերություն), Ռուբեն Մանուկյանը (VXsoft ընկերություն), Սաթենիկ Մնացականյանը (ArmSec հիմնադրամ,Հայաստանի ամերիկյան համալսարան), Վահե Տորոզյանը (Codulate ընկերություն)։ Մրցույթին ներկա գտնվեցին հյուրեր ԱՏՁՄ վարչությունից, Հայաստանի տեխնոլոգիական համայնքից, ԱԺ ԳԿՄՍԵՍ հանձնաժողովից, ԿԶՆԱԿ հիմնադրամից, ԿԳՄՍ, ԲՏԱ նախարարություններից  և օտարերկրյա դիվանագիտական ներկայացուցչություններից։

9 անվանակարգերում հաղթողներ ճանաչվեցին՝

  • «Վիրտուալ լաբորատորիա»՝ Մանե Հարությունյան, Էդուարդ Հարությունյան (Նորատուսի թիվ 1 միջնակարգ դպրոց, մինչև 13 տ. )
  • «Վիրտուալ լաբորատորիա»՝  Հովիկ Մարտիրոսյանը (Վանաձորի թիվ 2 հիմնական դպրոց, 13 տ. բարձր)
  • «Համակարգչային խաղեր»՝ Մարիա Նգոյան (Դիլիջանի ավագ դպրոց, մինչև 13 տ. )
  • «Համակարգչային խաղեր»՝ Անուշ Հակոբյան, Գայանե Բաղդասարյան (Էջմիածնի ինովացիոն էթնիկ մարզային կենտրոն,13 տ. բարձր)
  • «Python ծրագրով սարքերի ինտեգրում»՝  Արթուր Մկրտիչյանը (Մասիսի թիվ 4 հիմնական դպրոց, մինչև 13 տ. )
  • «Python ծրագրով սարքերի ինտեգրում»՝ Ավետ Դունամալյանն ու Հովհաննես Կարապետյանը (Շենավանի հիմնական դպրոց, մինչև 13 տ. )
  • «Python ծրագրով սարքերի ինտեգրում»՝ Թորգոմ Միսակյանն ու Ատոմ Հակոբյանը Գանձակի թիվ 1 միջնակարգ դպրոց, 13 տ. բարձր)

Կազմակերպիչ՝ ԱՏՁՄ, հովանավորներ՝ ԿԳՄՍ նախարարություն, VXsoft ընկերություն, Apaga Technologies ընկերություն, Հայաստանի ամերիկյան համալսարան։

ОСТАВЬТЕ ОТВЕТ

Please enter your comment!
Please enter your name here